Ana Sayfa Eserleri Resim Galerisi Basındaki Yayınlar Erol Abasız Kimdir? iletişim
 
 
   

 

EROL ABASIZ

1954 yılında Zonguldak'ta doğdu. 1973 yılında Kozlu Lisesi Edebiyat Bölümü'nden birinci derece ile mezun oldu. Aynı yıl İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye ve Muhasebe Yüksek Okulu'na kayıt yaptırarak 1977 yılında bu okuldan mezun oldu ve iş hayatına atıldı.
 

Uzun yıllar özel sektörde muhasebe müdürlüğü yapan Erol Abasız, lise yıllarında başladığı çizgi roman çalışmalarını da sürdürdü. İlk defa Zonguldak Maden İşçileri Gazetesinde 1973 yılında Oğuz İmparatorluğu'nun Efsanevi Kahramanı ORTOGA" isimli çizgi romanı yayınlanan Erol Abasız, yüksek öğrenim için gelmiş olduğu İstanbul'da da çizgi roman çalışmalarını sürdürdü. Sabah, Millet Türkiye, Milli Gazete, Tercüman ve Yeni Şafak Gazetelerinde,Tercüman Çocuk, Gül Çocuk, Altınoluk, Çocuğa Selam, Türkiye Çocuk ve Yeni Dünya-Beyza Çocuk Dergisi'nde eserleri ve karikatürleri yayınlandı. Başlıca eserleri;

Ortoga, Sunguralp/Kanlı Baskın, Sunguralp/Nişabur Kalesi Sunguralp/Gümüş Kolye-1-2-3 (3 kitap), Alparslan/Malazgirt Zaferi, Kılıçarslan, Selahaddin Eyyübi, Emirgazi, Yunus Emre, İbrahim Ethem, Mevlana, Nasreddin Hoca, Hızırı Arayan Padişah, Babasını Kurtaran Çocuk, Tövbe Eden Eşkıya, Cesur Çocuk, Akıllı Çiftçi, Boğaç Han, İstanbul'un Fethi ve ULUBATLI HASAN.

Bu eserlerin dışında Milli Gazetede Osmanlı padişahları yazı dizisine günlük resimler çizdi. 2004 yılında Milli Gazetede Bohçacı Kadın yazı dizisine günlük resimler çizdi.  Eylül 2007 Yeni şafak Gazetesi Ramazan sayfasında sahabe hayatını anlatan "ATEŞTE AÇAN GÜLLER" yazı dizisine günlük resimler çizdi.

Çizerin Boğaç Han adlı çizgi romanı 1999 yılı Aralık ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "Dede Korkut Destanı'nın Doğuşunun 1300. yılı Kutlamaları" etkinlikleri kapsamında Atatürk Kitaplığı'nda bir ay süre ile sergilendi.

1982-1983 yıllarında Gonca Yayınevi, 1984 yılında Zaman Yayıncılık ve 1990 yılında da Bahar Yayınevi tarafından siyah beyaz basılan bazı eserlerin piyasada mevcudu tükenmiş durumda. Erol Abasız'ın eserlerinden Boğaç Han 2001 yılında, İstanbul'un Fethi ve Ulubatlı Hasan isimli çizgi romanı 2004 yılında İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Tic. AŞ. tarafından, Alparslan/Malazgirt Zaferi çizgiromanı Nesil Yayınları tarafından Şubat 2008 yılında renkli baskılı olarak yayınlandı.

Evli ve üç çocuk babası olan Erol Abasız Muhasebe mesleği yanında  çizgi roman çalışmalarına da devam etmektedir.

 

--- EROL ABASIZ'IN FOTOĞRAF ALBÜMÜNDEN KESİTLER ---

 

 
   
   
 
 
 

Copyright © 2006 Company Name Hasan ABASIZ